Resultat från Tysk Jaktterrier Klubbs officiella utställning

Domare: Ann-Christin Molin

BIR: Jakara Bukowa Ostoka PKRIII-73961
E: Santos PKRIII-71232
U: Cilika Obornicki Jar PKRIII-63023
Ägare: Trude Granhus
Uppfödare: H. Debowsky

BIM: Grekas Egon SE23645/2012
E: Tyjas Rambo S38854/2003
U: Grekas Adel S60062/2008
Ägare: Lars Sjöstedt
Uppfödare: Åsa & Jon Kippel

2016 Almunge BIRBIM

Läs mer: 2016 Almunge

Domare: Franz Gruber

BIR: Füchswurger Barry af Clinton SE40708/2014
E: Jaktchamps Clinton S58164/2006
U: Ixi vom Schleifberg SE51356/2010
Uppfödare: Patrik Isaksson
Ägare: Mattias Johnsson

BIM: Terra Venator BH Bambi SE50009/2012
E: Jägarbackens Blixt von Silferstråle S27187/2009
U: Viltskräckens XC Hilma S49518/2007
Uppfödare: Andreas Andersson
Ägare: Emelie Dunger Rådström

2015 Kil BIRBIM

Läs mer: 2015 Kil

Domare: Bernhard Haus

BIR: DKV-13 J NUCH Hill Bukowa Ostoja PKRIII71214
E: Szejk Lisia Przygoda PKRIII57428
U: Dina Bukowa Ostoja PKRIII65882
Uppfödare: Hubert Debowsky
Ägare: Trude Granhus

BIM: Soträvens Babben SE52501/2012
E: Addis vom Ostpreussenland S21848/2009
U: Grekas Bina S29584/2009
Uppfödare: Malin & Jimmie Mårtensson
Ägare: Joakim Dalsgaard

2014 Bassholma

Domare: Hans-Joachim Grossmann

BIR: Soträvens Aska se31638/2011
E: Pepe vom Lindenwald se10775/2010
U: Grekas Bina se29584/2009
Uppfödare & ägare: Jimmie & Malin Mårtensson

BIM: Bamse se33029/2011
E: Xaveir von Obermayerhofen se43214/2010
U: Dixi se15207/2010
Uppfödare: Anders Östergren
Ägare: Emelie Dunger

2012-01-01 rasspecial

Domare: Heinz Tietz

BIR Tribiani Junior SE57007/2010

BIM Hivlingens Xantippa S4569/2008

Domare: Heinz Schober

BIR: Gamekeepers Vito Corleone S58161/2006

BIM: Grekas Bea S29583/2009

2010-BIR
Gamekeepers Vito Corleone

Domare: Jenny Schröder, Tyskland

BIR: Mörtarös Kalle S26279/2008

BIM: Alice S41900/2006

Domare: Hans Schindl, Tyskland

BIR: Mefisto S41908/2006

BIM: Hexa von Kleinem Fluss

2008

Domare: Bengt Nilsson, Sverige

BIR: Mefisto S41908/2006
E:Astor vom Asstraata SR86936
U: Beba S44088/2006
Uppfödare: S Lazarevic, Serbien
Ägare: Milomir Tijanic

BIM: Pax Mariae Formula S44331/2004
E: Xillo von den Recknitzwiesen S51321/2001
U: SUCH SV-01-02 S & FINJ(g)CH Gamekeepers PR Zäta S10145/99
Uppfödare och ägare: Sofia Sollenberg

2007

Domare: Alex Krasilnikoff, Danmark

BIR: Pax Mariae Formula S44331/2004
E: Xillo von den Recknitzwiesen S51321/2001
U: SUCH SV-01-02 S & FINJ(g)CH Gamekeepers PR Zäta S10145/99
Uppfödare och ägare: Sofia Sollenberg

BIM: Gamekeeper´s Ursus S62848/2003
E: MULTICH Gamekeeper´s Eley Palleson S40513/2000
U: Waltraud von den Recknitzwiesen S42486/2002
Uppfödare: Kenth & Christina Elving
Ägare: Milomir Tijanic

Domare: Klaus Hildebrand, Tyskland

BIR: Tyja´s Rambo S38854/2003
E: Graf vom Lindenwald S30235/2002
U: Maus vom Königsgehede S42396/99
Uppfödare: Cid Malmros & Eva-Lisa Hansson
Ägare: Börje Henriksson

BIM: Elfi vom Antrefftal S40997/2005
E: Adolf vom Hickengrund DJGT 57998
U: Cessy vom Antrefftal DJGT 57209
Uppfödare: Heinrich Hamm, Tyskland
Ägare: Jan Nilsson

2005

BIR: Gamekeepers RC Xtra
Uppfödare: Kenth och Kristina Elving
Ägare: Bernt och Birgitta Bondesson

BIM: Gamekeepers PR Zorro
Uppfödare: Kenth och Kristina Elving
Ägare: Kenth och Kristina Elving

BIR: Samete's Alladin S48434/93
E: Rävstigens Boss S45658/88
U: Stretens Ebba S50217/90
Uppfödare: Juha Rautio
Ägare: Bengt Andersson, Skänninge

BIM: Stretens Ebba S50217/90
E: Denbis Pagall S11340/88
U: Jaktgranats Kiwi S63834/88
Uppfödare: Kenneth Andersson
Ägare: Juha Rautio

1995-BIR Jack
Samete's Alladin ("Jack")

Domare: Hans Schindl, Tyskland

BIR: Denbis Henke S53638/91
E: Rävstigens Buster
U: Denbis Neva
Uppfödare: Dennis Berndtsson
Ägare: Jan Ingemarsson

BIM: SUCH  LP Hästmurens Daisy S63367/90
E: Denbis Pancho
U: Denbis Vendy
Uppfödare: Rune Ström
Ägare: Catarina Kjellberg Knutsson

1992

Domare: Heinz Tietz, Tyskland

BIR: Denbis Vicky S53868/88
E: Boss v d Sauwiese
U: Wespe v Tränenhügel
Uppfödare: Dennis & Birgitta Berndtsson
Ägare: Per Ryngefors

BIM: Denbis Udo S50451/88
E: Vasco v Tränenhügel
U: SUCH Denbis Raisa
Uppfödare: Dennis & Birgitta Berndtsson
Ägare: Olle Liljegren

1991

Domare: Rosel Schorn (valpar) och Adolf Schorn (övriga), Tyskland

BIR: Cassie S25953/88
E: UCH Vasco vom Tränenhügel
U: U&JCH Denbis Fina
Uppfödare: Bo Sköldebring
Ägare: Magnus Steen

BIM: Alah S51356/88
E: U&JCH Acke
U: Denbis Grandess
Uppfödare: H. Larsson
Ägare: Mats Toftner

 

TJTK logga farg transparent bakgrund 250

En snabb fråga...

Vilken är den främsta anledningen till att du är medlem i TJTK?

Sponsorer rasspecial